| Brand | Vivitar |
|---|---|
| MPN | FUC405 |
| To Fit | Camera |
| Custom Bundle | No |
| Item Height | 0.2 in |
| Item Width | 1.59 in |
| Filter Color | Clear |
| Mount Fitting | Threaded |
| Item Length | 1.59 in |
| Filter Shape | Circular |
| Item Weight | 2.5 oz |
| Filter Size | 40.5 mm |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Filter Effects | UV |
| UPC | 636980411927 |
Check the listing for details. Vivitar 40.5mm Multicoated UV Protective Filter - BR-FU405. Condition: New. Listed at 7.99 USD. It also absorbs the Ultraviolet rays of the sun thereby reducing or eliminating distortion. 40.5mm UV filter - Protects your lens from all dust, dirt, scratches and fingerprints. This basic clear glass filter is a must for every lens.You never take it off the lens.