| Brand | Vivitar |
|---|---|
| MPN | VIV-FKSC-49-PURPLE |
| To Fit | Lens |
| Custom Bundle | No |
| Item Width | 1.9 in |
| Filter Color | Purple |
| Mount Fitting | Threaded |
| Item Length | 1.9 in |
| Filter Shape | Circular |
| Filter Size | 49 mm |
| Filter Effects | UV |
| UPC | 681066165195 |
Check the listing for details. Vivitar 49mm UV Filter and Snap On Cap - Purple. Condition: New. Listed at 9.99 USD. 49mm UV FilterLens CapAuthorized USA Dealer Vivitar Warranty. Its snap-on design allows for quick and easy removal and installation. Filter Absorbs Ultraviolet Light. Includes Matching Filter & Cap. Snap-On Style Protective Lens Cap.