| Brand | Vivitar |
|---|---|
| Type | Binoculars |
| Size | Compact |
| Color | Black |
| Item Height | 4 1/4" |
| Objective Lens Diameter | 25 mm |
| Model | PV Series |
| Maximum Magnification | 10x |
| Features | Lightweight |
| Application | Birding |
| Item Width | 4" |
Check the listing for details. Vivitar PV Series Binoculars 10X25 Small Compact Size w/ Belt Loop Carry Case. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 24.99 USD. Vivitar PV Series Binoculars 10X25 Small Compact Size w/ Belt Loop Carry Case. Shipped with USPS Ground Advantage.