| Type of lamp bead | Samsung LM301B, Meanwell |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Wattage | 320 |
| Beam Angle | 80° |
| Dimming Settings | 25%, 50%, 75%, 100% |
| MPN | VS3000 |
| Socket Size | USA Plug |
| Smart Home Compatibility | ADT Pulse, Amazon Alexa, Amazon Fire TV, Apple HomeKit, Belkin WeMo, Cortana, eWeLink, Google Assistant, Alexa |
| Suitable For | Flowering, Maintaining Mother Plants, Rooting Cuttings & Seedlings, Vegetative Growth |
| PPF Value | 1156.50umol/S@AC120V 1161.50umol/S@AC240V 1157.50umol/S@AC277V |
| Veg Coverage: | 5FT*5FT |
| Spectrum | Full |
| Lumens | 76491Lm±5%@AC120V 77087Lm±5%@AC240V 76943Lm±5%@AC277V |
| Control Style | Switch |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Amperage | 3.70A@AC120V 1.90A@AC240V 1.67A@AC277V |
| Features | Silent-running, Universal Position, High-efficiency, Sunlike Full spectrum, Durable |
| Number of LEDs | 1212 |
| Flower Coverage | 4FT*4FT |
| Lighting Technology | LED |
| Minimum Wavelength | 660 nm |
| Minimum Temperature | -20℃ |
| Maximum Wavelength | 740nm |
| Color | Blue |
| Material | Aluminum, Metal |
| Input Voltage | 277 |
| Set Includes | Ballast, Controller Unit, Power Cord, Reflector/Hood, Timer |
| Maximum Temperature | 35℃ |
| Installation Area | Indoor |
| Brand | VIVOSUN |
| Compatible Ballast | Digital, Electromagnetic, Electronic, Hybrid (Electromagnetic) |
| Type | LED (Light Emiting Diode) |
| Assembly Required | No |
| Power Consumption | 450 |
| Lifespan | 50000 |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. VIVOSUN VS3000 Daisy Chain LED Grow Light Full Spectrum. Color: Blue, Condition: Used, Made in China. Listed at 229.99 USD. The VIVOSUN VS3000 Daisy Chain LED Grow Light is a high-quality and energy-efficient lighting solution for indoor gardening. It features Samsung LM301B diodes for full-spectrum light with a beam angle of 80 degrees, suitable for rooting cuttings, seedlings, flowering, and maintaining mother plants.