| Hinged | Left Side-Hinged Outward |
|---|---|
| Door Configuration | Single Door |
| Size | 29" Door Slab |
| Items Included | Hardware |
| Color | White |
| Number of Panels | 6 Panels |
| Material | Steel |
| Core Type | Solid Core |
| Brand | VIZ-PRO |
| Closing Mechanism | Regular |
| Type | Security Door |
| Door Handing | Double Slide |
| Item Height | 81-11/16" |
| Style | Contemporary |
| Features | With Door Fitting |
| Room | Any Room |
| Item Weight | 175 ib |
| Item Width | 29 in |
Check the listing for details. VIZ-PRO Quick Mount Steel Security Door with Frame and Hardware 6 Panel 29" Slab. Color: White, Condition: New. Listed at 989.00 USD.