| Brand | Master Appliance |
|---|---|
| Fuel Type | Propane Gas |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight (lb) | 1.45 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Torch Cooling Method | No Cooling Method |
| Torch Head Type | Rigid |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Product Depth (in) | 8.5 in |
| Product Height (in) | 7.5 in |
| Product Width (in) | 2.6 in |
| UPC | 7445007966967 |
Check the listing for details. VMAX-550 Versatile Propane Torch. Condition: New. Listed at 156.96 USD. Master Appliance versatile propane torch. Kit includes: torch, both short and long barrel nozzles, and propane tank stand. Propane not included. Fuel Type Propane Gas. Torch Head Type Rigid. We do not accept P.O. Boxes.