| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Antique | No |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Color | Blue |
| Material | Oak |
| Set Includes | Chair |
| Item Length | 19.5 in |
| Backrest Height | 15 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | School Chair |
| Seating Capacity | 1 |
| Seat Depth | 16 in |
| Item Height | 31.5 in |
| Seat Height | 18 in |
| Style | Modern |
| Features | School Chair |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Room | Any Room |
| Finish | Polyurethane (PU) |
| Item Width | 17 in |
Check the listing for details. Vntg Mid Century School Chair Solid Oak Angled Modern Heavy Duty Great Quality. Color: Blue, Condition: Used. Listed at 49.99 USD. A picture is worth 1000 words! You are the best judge of whether or not this item is up to your standards. We are here to help and resolve any issues. We do our best to describe the flaws that we recognize, but are human and will no doubt make mistakes.