| MPN | 68085 |
|---|---|
| Brand | Vollrath |
| Model | 68085 |
| Material | Aluminum |
| Item Width | 14.1" |
| Item Height | 0.4" |
| Item Length | 17.8" |
| Item Weight | 2.5 lbs |
| UPC | 029419054992 |
Check the listing for details. Vollrath Cookie Sheet 14 x 17 inch. Condition: New. Listed at 52.65 USD. This is it, the one Cook's Illustrated proclaimed "The Holy Grail of Cookie Sheets"! It owes its famous performance to extremely thick aluminum construction—1/8" thick, weighing 2.5 pounds! Being more than twice as thick as a standard baking sheet gives the Vollrath sheet unusually uniform heat conduction for crisp, evenly baked results from end to end, and no burnt-on sticking. The two ends are upturned for easy handling, and the sides are flat for easy food removal. Smooth-polished surface. You can bake right on the sheet, or cover with parchment paper. Measures 14" x 17" (usable space).