| Brand | SKYSHALO |
|---|---|
| Material | Metal |
| Phase Type | 1 Phase |
| Power Distribution Features | No Additional Features |
| Product Weight (lb) | 7.98 lb |
| Rated Power (kVA) | 1 |
| Returnable | 90-Day |
| Temperature Rise (C) | 80 |
| Voltage (V) | 110 V |
| Wattage (W) | 600 W |
| Winding Material | Aluminum |
| Certifications and Listings | CE Certified |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Product Depth (in) | 7.87 in |
| Product Height (in) | 5.12 in |
| Product Length (in) | 7.87 in |
| Product Width (in) | 5.91 in |
| UPC | 711181038392 |
Check the listing for details. Voltage Converter Transformer 1000VA Heavy Duty Step Up/Down Power Transformer C. Condition: New. Listed at 50.73 USD. Equipped with 4 outputs-2 standard US output sockets and 2 standard EU output sockets. Temperature Rise (C) 80. Designed to step up from 110V-220VAC and down from 221 VAc. Rated Power (kVA) 1. Phase Type 1 Phase.