| Brand | VEVOR |
|---|---|
| Material | Metal |
| Phase Type | 3 Phase |
| Power Distribution Features | Fire Rated,Universal,Universal Series Compatibility |
| Product Weight (lb) | 28.2 lb |
| Rated Power (kVA) | 2 |
| Returnable | 90-Day |
| Temperature Rise (C) | 80 |
| Voltage (V) | 110 V |
| Wattage (W) | 2000 W |
| Winding Material | Copper |
| Certifications and Listings | ETL Certified,FCC Certified |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Product Depth (in) | 9.5 in |
| Product Height (in) | 7.9 in |
| Product Length (in) | 9.5 in |
| Product Width (in) | 7.3 in |
| UPC | 313025018074 |
Check the listing for details. Voltage Converter Transformer 2000 Watt Step Up/Down Transformer 110/220-Volt wi. Condition: New. Listed at 82.59 USD. It has 6 outlets, supporting up to 6 devices connected to use simultaneously. Features dual fuse protection for optimal safety. Power Distribution Features Fire Rated,Universal,Universal Series Compatibility.