| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Brand | menbager |
| MPN | 1311038 |
| Type | Voltage Converter Transformer |
| Power Source | Corded Electric |
| Output Voltage | AC 110V/220V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Input Voltage | AC 110V/220V |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1000W |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Check the listing for details. Voltage Converter Transformer Step Up/Step Down 220V - 110V/110V - 220V 1000W. Condition: New, Made in United States. Listed at 42.23 USD. Note: If you have any questions about these products, please contact us first, we will appreciate it. You expect all problems to be resolved as soon as possible! Fitment: Advanced Step-Up/Down Technology: By Adjusting The Input Voltage Switch, You Can Step Up The Input Voltage From 110 Volts To 220 Volts Or Step Down From 220 Volts To 110 Volts. Please Switch To The Correct Voltage Before Powering On. Universal Power Wiring Slot Allows You To Purchase A Separate Power Cord To Connect And Use According To The Jack In Different Countries. It Is Equipped With Internal Overload Protection, Overcurrent Protection, And Short Circuit Protection To Reduce The Risk Caused By Improper Use Effectively. .