| Brand | BFO |
|---|---|
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
| Compatible Make | For Polaris |
| Compatible Year | 2014, 2013, 2012, 2011, 2010 |
| Features | Easy Installation |
| FIT 1 | For Polaris Ranger 500 2010-2012 |
| FIT 2 | For Polaris Ranger 800 2010 |
| FIT 3 | For Polaris Ranger Crew 500 2011-2013 |
| FIT 4 | For Polaris Sportsman 800 2012-2014 |
| FIT 5 | For Polaris RZR 800 2010 |
| Fixation holes center to center | 80 mm |
| Height | 51 mm |
| Important Notice | Package Included: Just like the picture, Professional installation required |
| Interchange Part Number | For Polaris Sportsman 800 6x6 EFI 2011-2014 |
| Length | 111 mm |
| Manufacturer Part Number | KXLYQ5 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Material | Aluminum |
| Maximum Charging Current | 50 A / 500 W |
| Minimum Charging Voltage | 14.5 V +- 0.5 V |
| Note | No Instruction Included |
| Number of pins | 6 |
| Number of plugs | 3 |
| Number of wires | 6 |
| OE/OEM Part Number | 4012748 |
| Open Circuit Voltage | < 15 V |
| Quantity | As the same as picture |
| Superseded Part Number | For Polaris Sportsman 800 EFI 2010-2014 |
| Type | Voltage Regulator Rectifier |
| Universal Fitment | No |
| Width | 110 mm |
| Wires length | 157 mm & 115 mm |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Voltage Regulator Rectifier For Polaris Ranger 500 / 800 / Crew 500 2010-2012. Width: 110 mm, Condition: New, Made in China. Listed at 73.06 USD. For Polaris Ranger Crew 500 4x4 2011-2012. For Polaris Ranger Crew 500 4x4 Limited Edition 2012. For Polaris Ranger Crew 500 EFI 2013. For Polaris Ranger Crew 500 EFI Limited Edition 2013. For Polaris Ranger 500 4x4 EFI 2010-2012.