| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Built-in cutter | No |
| Features | Comfort Grip |
| Hand Tool Type | Long Nose Pliers |
| Handle Material | Plastic |
| Individual/Set | Individual |
| Jaw Capacity (in) | 1 in |
| Jaw Tip Size (in) | 1 in |
| Joint Type | Fixed Joint |
| Needle Nose Plier Type | Long Nose |
| Nose grip type | Plain |
| Number of Pieces | 1 |
| Plier Type | Electrician |
| Returnable | 90-Day |
| Shape | Straight |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Handle Length (in) | 5 |
| Nose length (in) | 1 |
| Product Depth (in) | 9.1 in |
| Product Height (in) | 0.87 in |
| Product Width (in) | 1.37 in |
| UPC | 313028112106 |
Check the listing for details. Voltclaw-12 Non-Conductive Electrical Wire Pliers. Condition: New. Listed at 19.18 USD. Hand Tool Type Long Nose Pliers. Joint Type Fixed Joint. Loosen and tighten twist-on wire connectors with ease. The VoltClaw-12 is non-conductive and perfectly fits in a tool belt. Move electrical wires with ease.