| Number of Speeds | 3 |
|---|---|
| Features | Portable |
| Humidification Method | Evaporative |
| Item Width | 10” |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 12 in |
| Power Source | Electrical |
| Model | Vornado Evap1 |
| Item Weight | 7 lb |
| Application | Whole Room |
| Power | 45W |
| Timer Control | Timerless |
| Brand | Vornado |
| Color | Black |
| Room | Any Room |
| Recommended Room Size | Medium |
| Item Depth | 16 in |
| Type | Tabletop |
Check the listing for details. Vornado Evap1 Whole Room Evaporative Humidifier, Black. Color: Black, Condition: Used. Listed at 45.00 USD. Vornado Whole Room Evaporative Humidifier - filters not included. Model Evap1 Can sit on a Tabletop or the Floor. Dimensions: 11.5"Hx10"Wx16"D Weight: 7 lbs.