| Body Type | Straight |
|---|---|
| Color | Black |
| Linear Field of View | Binoculars Carrying Case |
| Maximum Magnification | Case Only |
| Item Depth | 3.25 in |
| Brand | Vortex |
| Type | Binoculars |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 7 in |
| Features | Zip Closure, Adjustable Strap |
| Unit Quantity | 1 |
| Application | Hunting, Bird Watching |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 6 oz |
| Item Width | 6 in |
Check the listing for details. Vortex Binoculars Empty Case Only - Black Zipper Case with Adjustable Strap. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 16.99 USD. Case has a raised Vortex logo on the front and a moulded shape on the back to aid in storing binoculars safely. This sturdy plastic zippered case is wrapped in black fabric.