| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Department | Rangefinder (Laser) |
| Gun Type | Rangefinder (Laser) |
| For Gun Type | Rangefinder (Laser) |
| Power Source | Batteries |
| MPN | LRF-DB2000 |
| Item Length | 4.1 in |
| Item Height | 1.8 in |
| Sport/Activity | Hunting |
| Color | Green |
| Range | 2000 Yards Reflective |
| Brand | Vortex |
| Magnification | 7x |
| Material | Plastic |
| Type | Rangefinder |
| Model | Vortex Diamondback HD 2000 |
| Item Weight | 7.6 oz |
Check the listing for details. Vortex Diamondback HD 2000 Laser Rangefinder LRF-DB2000. Color: Green, Condition: New. Listed at 290.51 USD. --> Vortex Diamondback HD 2000 Laser Rangefinder LRF-DB2000 SKU: LRF-DB2000-Vortex Vortex Diamondback HD 2000 Laser Rangefinder LRF-DB2000 The Diamondback HD 2000 is a workhorse of a laser range finder, and comes standard with a wide array of Vortex exclusive features. With a 2000 yard max range, the Diamondback HD 2000 is a perfect addition to a long range hunting kit, especially one intended for large game. It utilizes Vortexs HD optical System, which utilizes select glass elements for excellent resolution, edge-to-edge sharpness, and high light-transmission while simultaneously reducing chromatic aberrations. The Diamondback HD 2000 offers three ranging modes: Line of Sight, Horizontal Component Distance, and Scan Mode. Line of sight displays the actual distance to the target while horizontal component distance displays the angle compensated distance. Scan mode on the other hand provides a continuous distance readings while panning across a landscape. Other features of the Diamondback HD 2000 includes two target modes. Normal mode provides the targets range with the strongest range result, suitable for most situations. Last mode provides the farthest distance when ranging, perfect for acquiring the range on targets behind obstructions like bushes, trees, and rocks. Features of the Diamondback HD 2000:2000 yard max rangeHD Optical system Three ranging modes Two target modes This item may be regulated for export by the U.S. Department of State or US Department of Commerce. By bidding or purchasing this item, I understand, acknowledge, and agree to EuroOptic's Export Policy. Manufacturer's Part Number LRF-DB2000 UPC 843829125086Field of View: Linear: 335 feet @ 1000 yards Angular: 6.4°Monocular Details Angle Compensation Beam Divergence Product Type Battery Type CR2Dimensions: Length: 4.1 inches Width: 1.8 inches Height: 3.1 inchesRange: Max Reflective Range: 2000 yards Tree Range: 1800 yards Deer Range: 1400 yards Min Range: 5 yardsLaser Measuring Time Weight: 7.6 ouncesItem Condition Measurement Units Yards