| Power Source | Batteries |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Item Length | 4.6 in |
| Accuracy | .5 yds @ 100 yds. |
| Measurement Provided | Direction |
| Language | English |
| Display Size | 5.9 in |
| Features | Waterproof |
| Sensors | Laser |
| Item Width | 2.5 in |
| UPC | 0843829104234 |
| Brand | Vortex |
| Type | Rangefinder |
| Model | LRF101 |
| MPN | LRF101 |
| Magnification | 6x |
| Sport/Activity | Hunting |
Check the listing for details. Vortex LRF101 6x Impact 1000 Laser Rangefinder. Condition: New other (see details). Listed at 175.00 USD. Brand New without box