| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
|---|---|
| Size | Full-Size |
| Angular Field of View | 6.2˚ |
| Color | Multicolor |
| Linear Field of View | 325' @ 1000 yds. |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Maximum Magnification | 10x |
| MPN | CF-4312-OBL |
| Brand | Vortex Optics |
| Interpupillary Distance | 58mm - 75mm |
| Eye Relief | 15.0mm |
| Type | Binoculars |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 6.0" |
| Model | Crossfire |
| Close Focus | 6.0' |
| Features | Waterproof |
| Unit Quantity | 1 |
| Application | Hunting |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 5.2" |
| Item Weight | 23.0 oz. |
| UPC | 843829147972 |
Check the listing for details. Vortex Optics Crossfire HD 10x42 Mossy Oak Bottomland Binocular CF-4312-OBL. Color: Multicolor, Condition: New, Made in China. Listed at 169.00 USD. Mossy Oak Bottomland. Vortex Optics Crossfire HD 10x42 Mossy Oak Bottomland Binocular (CF-4312-OBL)Specifications Center Focus Wheel. For impressive image quality, sharpness, and lasting durability, Crossfire HD gets the job done.