| UPC | 0843829107228 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Color | Green |
| MPN | LRF-CF1400 |
| Material | Acrylic |
| Item Length | 4 in |
| Range | 1400 yds |
| Brand | Vortex |
| Accuracy | + / - 1 yard @ 100 yards |
| Type | Rangefinder |
| Language | English |
| Model | Vortex Crossfire HD 1400 |
| Magnification | 5x |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 1.3 in |
| Item Weight | 4.8 oz |
Check the listing for details. Vortex Optics Crossfire HD 1400 Rangefinder. Color: Green, Condition: New. Listed at 199.99 USD. The Vortex Crossfire HD 1400 Laser Rangefinder is the perfect go-to laser rangefinder for bow and rifle hunters. The Crossfire HD 1400 features an HD optical system that provides plenty of power to pick apart any landscape, three target modes, and a red TOLED display.