| Size | Full-Size |
|---|---|
| Angular Field of View | 6.0 degrees |
| Custom Bundle | Yes |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| MPN | DB-216 |
| Eye Relief | 17 mm |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 6.6 inches |
| Close Focus | 6 feet |
| Features | ArmorTec, Fully Multi-Coated, HD Lens Elements, Rubber Armor, Shockproof |
| Item Width | 5.3 inches |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
| Bundle Description | Free Hat |
| Linear Field of View | 315 feet/1000 yards |
| Color | Green |
| Maximum Magnification | 10x |
| Exit Pupil | 5 mm |
| Interpupillary Distance | 60-75 mm |
| Brand | Vortex Optics |
| Type | Binoculars |
| Model | Diamondback HD 10x50 |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Application | Hunting |
| Item Weight | 30 oz |
| UPC | 810098518567 |
Check the listing for details. Vortex Optics DB-216 Diamondback HD 10x50 Binocular. Color: Green, Condition: New. Listed at 269.00 USD. Vortex Optics Diamondback HD 10x50 Binocular Specifications Exit Pupil: 5 mm. Angular Field of View: 6.0 degrees. Close Focus: 6 feet. Interpupillary Distance: 60-75 mm. Weight: 30 oz. Eye Relief: 17 mm.