| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
|---|---|
| Size | Full-Size |
| Angular Field of View | 6.3˚ |
| Color | Multicolor |
| Linear Field of View | 330' @ 1000 yds. |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Maximum Magnification | 10x |
| MPN | DB-215-OBL |
| Brand | Vortex Optics |
| Interpupillary Distance | 55mm - 73mm |
| Eye Relief | 15.0mm |
| Type | Binoculars |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 5.7" |
| Model | Diamondback |
| Close Focus | 5.0' |
| Features | Fogproof, Waterproof, HD Optical System, Dielectric Prism Coatings |
| Unit Quantity | 1 |
| Application | Hunting |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 5.1" |
| Item Weight | 21.3 oz. |
| UPC | 843829147989 |
Check the listing for details. Vortex Optics Diamondback HD 10x42 Mossy Oak Bottomland Binocular DB-215-OBL. Color: Multicolor, Condition: New, Made in China. Listed at 279.00 USD. Vortex Optics Diamondback HD 10x42 Mossy Oak Bottomland Binocular (DB-215-OBL)Specifications Lightweight yet tough enough to go the distance, it’s a strong lineup designed to handle any kind of hunt.