| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Power Source | Batteries |
| MPN | LRF-DB2000 |
| Item Length | 4.1 in |
| Item Height | 1.8 in |
| Sport/Activity | Hunting |
| Color | Green |
| Range | 2000 Yards Reflective |
| Brand | Vortex |
| Magnification | 7x |
| Material | Plastic |
| Type | Rangefinder |
| Model | Vortex Diamondback HD 2000 |
| Item Weight | 7.6 oz |
| MPN | LRFDB2000 |
Check the listing for details. Vortex Optics Diamondback HD 2000 Laser Rangefinder LRF-DB2000. Color: Green, Condition: New. Listed at 329.99 USD. DESCRIPTIONWhen your hunt means ranging big game at 1,000 yards and beyond, your laser rangefinder needs the horsepower to go long and the toughness to stand up to the field. The Diamondback™ HD 2000 laser rangefinder gives hunters 2,000 yards max range, and 1,400 yards on game. 7x magnification helps you see farther, and an HD optical system means you can pick apart the landscape and stay pinpointed on your quarry. The red OLED display stays clear in low light, and to match any hunting environment, the Diamondback™ HD 2000 has two target modes (Normal and Last), two ranging modes (HCD and LOS), and is tripod adaptable. FEATURESHD Optical SystemRed OLED DisplayIncrement DisplayScanXR Lens CoatingsDiopterArmorTekWaterproofTripod AdaptableRanging Format SPECIFICATIONSRange Reflective2,000 yds Range Tree1,800 ydsRange Deer1,400 ydsAccuracy+/- 1 yard @ 100 yardsMax Angle Reading+/- 60 degreesMagnification7xObjective Lens Diameter24 mm Linear Field of View3e35 ft / 1,000 yardsAngular Field of View6.4 degreesEye Relief16 mmLength4.1 inWidth1.8 inWeight7.6 oz