| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Power Source | Batteries |
| Color | Green |
| MPN | LRF-DB2000 |
| Material | Plastic |
| Item Length | 4.1 in |
| Range | 2000 Yards Reflective |
| Brand | Vortex Optics |
| Type | Rangefinder |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 1.8 in |
| Model | Vortex Diamondback HD 2000 |
| Magnification | 7x |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Weight | 7.6 oz |
Check the listing for details. Vortex Optics Diamondback HD 2000 Laser Rangefinder - New. Color: Green, Condition: New. Listed at 299.00 USD. When your hunt means ranging big game at 1,000 yards and beyond, your laser rangefinder needs the horsepower to go long and the toughness to stand up to the field. The Diamondback™ HD 2000 laser rangefinder gives hunters 2,000 yards max range, and 1,400 yards on game. 7x magnification helps you see farther, and an HD optical system means you can pick apart the landscape and stay pinpointed on your quarry. The red OLED display stays clear in low light, and to match any hunting environment, the Diamondback™ HD 2000 has two target modes (Normal and Last), two ranging modes (HCD and LOS), and is tripod adaptable. INCLUDED IN THE BOX:Soft Carry CaseWrist LanyardBungee Cord LanyardLens ClothUtility Clip2mm Hex WrenchHook and Loop Harness AttachmentCR2 Battery Range Reflective (yards) 2000 ydsRange Tree (yards) 1800 ydsRange Deer (yards) 1400 ydsAccuracy + / - 1 yard @ 100 yardsMax Angle Reading + / - 60 degreesMagnification 7xObjective Lens Diameter 24 mmLinear Field of View 335 feet/1000 yardsAngular Field of View 6.4 degreesEye Relief 16 mmLength 4.1 inchesWidth 1.8 inchesWeight 7.6 oz