| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| MPN | LRF-IMP4000 |
| Item Length | 4.6 in |
| Item Height | 3.2 in |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 2.5 in |
| Color | Brown |
| Brand | Vortex Optics |
| Accuracy | .5 yds @ 100 yds. |
| Material | Plastic |
| Type | Rangefinder |
| Model | Impact 4000 |
| Item Weight | 16.0 oz. |
Check the listing for details. Vortex Optics Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder. Color: Brown, Condition: New. Listed at 1999.00 USD. Our Store Feedback Contact Click Thumbnails to Enlarge Product Description Vortex Optics Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder Rugged & reliable, the Impact 4000 takes the guesswork out of long-range shooting with quick, accurate ballistic corrections using the easy-to-read display from your shooting position. Pair via Bluetooth with your phone on the GeoBallistics app. The rail-mounted Impact 4000 delivers key range, ballistics, and weather data via the integrated GeoBallistics solver, on-board environmental sensors (compass, humidity, barometric pressure, and temperature sensors), and Wind Bearing Capture Mode. GeoBallistics is a ballistics solver with a full, up-to-date database. The Impact has a Built-in range card generator to store up to 10 range cards. The Vortex Relay Network provides seamless connection to the GeoBallistics app and Bluetooth remote. Use the patented Wind Bearing Capture Mode to manually input wind speed and direction for accurate wind corrections on targets. The Impact will keep track of wind direction regardless of the direction the user is facing. Using a rail-mounted design, mount the Impact using the Vortex Precision Diving Board to any Vortex Precision Rings, Precision Cantilever Mounts or picatinny rail section. The Impact is watertight, and shockproof for confident performance in the field. Your Satisfaction100% Guaranteed We Accept Secure PaymentsThrough eBay and PayPal Contact Uswith any questions Store Home View Our Listings Feedback Contact Us Copyright © Optics Buddy. All rights reserved.eBay Template Design NinjaTemplates