| Lens Coating | Fully Multi-Coated |
|---|---|
| Size | Full-Size |
| Angular Field of View | 3.7º |
| Color | Green |
| Linear Field of View | 194' @ 1000 yds |
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Maximum Magnification | 18x |
| MPN | KAI-5618 |
| Brand | Vortex Optics |
| Interpupillary Distance | 60mm - 76mm |
| Eye Relief | 16.4mm |
| Type | Binoculars |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 7.7" |
| Model | Kaibab HD |
| Close Focus | 19.8' |
| Features | APO System, ArmorTek, Multi-Coated, HD Lens Elements, Phase Correction, Plasma Tech, Rubber Armor |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Application | Hunting |
| Item Width | 5.7" |
| Item Weight | 43.5 oz. |
| UPC | 875874009271 |
Check the listing for details. Vortex Optics Kaibab HD 18x56 Binocular KAI-5618. Color: Green, Condition: New. Listed at 1149.00 USD. Long-range glassing requires patience, but the right optics make it easier. Kaibab HD puts every bridge and valley within your reach. Designed for hunters who are serious about every stalk, it combines the comfort of binoculars with the high magnification of spotting scopes. Paired with a tripod, Kaibab HD helps you make the right call when the moment of truth comes into view.