| Size | Full-Size |
|---|---|
| Angular Field of View | 5.5° |
| Color | Green |
| Linear Field of View | 288' |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Maximum Magnification | 12x |
| MPN | RZB-1250 |
| Brand | Vortex Optics |
| Interpupillary Distance | 56mm - 76mm |
| Eye Relief | 17.0mm |
| Type | Binoculars |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 7.6" |
| Model | RZB-1250 |
| Close Focus | 6.6' |
| Features | Adjustable Eyecups, Center Focus Wheel, Locking Diopter, Magnesium Chassis, True Open Hinge, UHD Optical System, XR Plus Lens Coatings |
| Unit Quantity | 1 |
| Application | Hunting |
| Country of Origin | Unknown |
| Item Width | 5.8" |
| Item Weight | 36.1 oz. |
Check the listing for details. Vortex Optics Razor UHD 12x50 Waterproof Binocular RZB-1250. Color: Green, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 1699.99 USD. Message with any questions.