| Body Type | Angled |
|---|---|
| Lens Coating | XR Plus Lens Coatings |
| Size | Full-Size |
| Angular Field of View | 3.5º - 1.8º |
| Color | Green |
| Linear Field of View | 182' - 95' @ 1000 yds. |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Maximum Magnification | 33x |
| MPN | VPR-50A |
| Item Length | 10.3" |
| Brand | Vortex Optics |
| Eye Relief | 16.0mm - 19.0mm |
| Type | Spotting Scope |
| Unit Type | Unit |
| Model | Viper HD |
| Close Focus | 9.0' |
| Features | Fogproof, Waterproof, HD Optical System, XR Plus Lens Coatings, Dielectric Prism Coatings, Armortek, Rubber Armor, Argon Gas Purged, Shockproof, Tripod Adaptable |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Magnification | 11-33x |
| Application | Hunting |
| Item Weight | 27.8 oz. |
| UPC | 843829141468 |
Check the listing for details. Vortex Optics Viper HD 11-33x50 Angled Spotting Scope VPR-50A. Color: Green, Condition: New. Listed at 599.00 USD. Vortex Optics Viper HD 11-33x50 Angled Spotting Scope (VPR-50A) Specifications Light, compact, and built on an Arca-Swiss compatible foot, the Viper HD 11-33x50 mounts and stows quickly. Dual focus knobs get you precisely the view you need to pick shooters out of the herd or the habitat.