| Lens Coating | Fully Multicoated |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| MPN | SF-RG-501 |
| Item Length | 5.6 in |
| Reticle Color | Green, Red |
| Brand | Vortex |
| Mounting | Picatinny |
| Type | Dot Sight |
| Battery Life | 6 Hours |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Model | Strikefire |
| For Gun Type | Rifle |
| Features | With Lens Cover |
| Mounting Location | Rail |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Weight | 7.2 oz |
Check the listing for details. Vortex Strike Fire Red Dot 30mm SFRD-HUNT Red/Green Dot 2x Magnifier. Color: Black, Condition: Used. Listed at 35.00 USD. Vortex Strike Fire Red Dot 30mm SFRD-HUNT Red/Green Dot 2x Magnifier. Condition is Used. Shipped with USPS Ground Advantage.