| Lens Coating | Fully Multicoated |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Linear Field of View | Unlimited |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Material | Aluminum |
| Range | Unlimited Eye Relief |
| Mounting | Picatinny |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Sport/Activity | Shooting |
| Focal Plane | Second |
| Tube Diameter | 1 in |
| UPC | 0875874005464 |
| Brand | Vortex |
| Reticle Type | 3 MOA Dot |
| Type | Dot Sight |
| Color | Black |
| Model | Venom |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | VMD-3103 |
| For Gun Type | Shotgun |
| Item Length | 1.9 in |
| Reticle Color | Red |
| Item Weight | 0.06 lbs |
Check the listing for details. Vortex Venom 3 MOA Dot Sight - Black (VMD-3103). Color: Black, Condition: Used. Listed at 150.00 USD. Used works as should