| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
|---|---|
| Lens Coating | Fully Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Linear Field of View | Unlimited |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Maximum Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Range | Unlimited Eye Relief |
| Reticle Color | Red, Green |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Mounting | Integral |
| Brand | Vortex |
| Type | Dot Sight |
| Reticle Type | MOA Dot |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| For Gun Type | Shotgun |
| Features | Shock Proof |
| Mounting Location | Rear Sight |
| Sport/Activity | Hunting |
| Focal Plane | Second |
| Item Weight | 2.14 oz |
| Tube Diameter | 1 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Vortex Viper Shotgun Enclosed 1x Micro Reflex Red Dot Sight, Green. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 299.00 USD. Is here at OpticsPlanet with competitive prices ! Vortex Viper Shotgun Enclosed 1x Micro Reflex Red Dot Sight, Green, Multi-Reticle, Black, VPR-SGMGD3-MR-E. Low profile. Shotgun ready. Enclosed Aluminum Housing.