| Pattern | pink flamingo |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Color | Pink |
| Year Manufactured | 1950 |
| Material | Glass |
| Item Length | 11.5" |
| Vintage | Yes |
| Brand | PYREX |
| Type | Baking Dish |
| Capacity | 1-1/2 quart |
| Item Height | 2.25" |
| Model | Pyrex 231 |
| Time Period Manufactured | 1950-1959 |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 6.5" |
| Item Weight | 2 lbs. 6 oz. unpackaged |
| Product Line | Ovenware |
Check the listing for details. Vtg. 1950s Pyrex Pink Flamingo #231, 1 1/2 QT Rectangular Ovenware Baking Dish. Color: Pink, Condition: Used, Made in United States. Listed at 19.99 USD. Good condition, although there is a shallow chip on one end of the dish under the rim. The paint is chipped in the previous area mentioned also. Measures approximately 11.5" long x 6.5" wide x 2.25" high. Please refer to the photos as they are part of the description. 34