| Light Color | Cool White |
|---|---|
| Plug Type | Standard US 2-Prong |
| Power Source | Corded Electric |
| Custom Bundle | No |
| MPN | PLA100 |
| Model Line | Spacemaker Plus |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | Not Compliant (pre-Energy Star era) |
| Manufacturer Warranty | None (vintage item, sold as-is) |
| Dimensions (approx.) | 18" L x 3" W x 2" H |
| Weight (approx.) | 2 lbs 4 oz (unboxed) |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 0.32A |
| Style | Vintage / Retro Kitchen Accessory |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Matte White |
| Lighting Technology | Fluorescent |
| Color | White |
| Material | Plastic / Metal |
| Installation Area | Under Cabinet / Counter |
| Brand | Black & Decker |
| Type | Under Cabinet Light |
| Model | PLA100 |
| Power | 100 W |
| Country of Origin | Taiwan |
| UPC | 050875501409 |
Check the listing for details. VTG BLACK & DECKER Spacemaker Plus Under Cabinet Light PLA100 1988 NOS Open Box. Color: White, Condition: Open box, Made in Taiwan. Listed at 25.99 USD. Model: PLA100. Spacemaker Plus PLA100 Light Unit. ModelPLA100 — made in Taiwan, 1988. Never installed or used. Box opened only for inspection.Sold AS-IS due to age. Fluorescent task light — perfect match to other Spacemaker units (PEO80, PDC430, etc.).