| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Model | n/a |
| Number of Items in Set | 2 |
| Power Source | Electric |
| MPN | 285664 |
| Suitable For | Agitator Washing Machine |
| Capacity | 15 lb |
| Item Height | 1-5 in |
| Compatible Brand | Universal |
| Color | Black |
| Item Depth | 1-5 in |
| Brand | Whirlpool |
| Finish | Matte |
| Installation | Freestanding |
| Compatible Model | 11016101690 |
| Material | Plastic |
| Type | Drain Hose |
| Power | 400 W or less |
Check the listing for details. Whirlpool 285664 HOSE MO. Color: Black, Condition: New. Listed at 35.65 USD. HOSE MO Whirlpool Genuine OEM 285664 Washer Drain Hose. This part is approximately 48" long. This drain hose includes the clamp. The drain hose carries drain water from the drain pump to the house drain.This part works with the following brands: Whirlpool, Roper,