| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Model | n/a |
| Power Source | Electric |
| MPN | 285805 |
| Suitable For | Agitator Washing Machine |
| Capacity | 19 lb |
| Item Height | 5.1-10 in |
| Compatible Brand | Whirlpool |
| Color | White |
| Item Depth | 5.1-10 in |
| Brand | Whirlpool |
| Features | Direct Drive |
| Finish | Glossy |
| Installation | Built-In/Integrated |
| Compatible Model | 358992 |
| Material | Plastic |
| Type | Water Inlet Valve |
| Item Weight | 10.1 ounces |
Check the listing for details. Whirlpool 285805 VALVE AW. Color: White, Condition: New. Listed at 22.52 USD. VALVE AW Whirlpool Genuine OEM 285805 Washer Water Inlet Valve. This water inlet valve includes the bracket, screws, and instructions. The water inlet valve controls the water flow into the washer.This part works with the following brands: Whirlpool, Roper, Admira