| Energy Consumption per Load | 0.81-1.00 kWh/load |
|---|---|
| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
| Power Source | Electric |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | White |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Brand | Whirlpool |
| Energy Consumption per Year | 601-700 kWh/year |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Wash Programs | Heavy Duty |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | AEG L7WB65689 |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Power | 400 W or less |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
Check the listing for details. Whirlpool Commercial Dryer . Color: White, Condition: Used. Listed at 580.00 USD. Washer unit coin