| Energy Consumption per Load | 0.81-1.00 kWh/load |
|---|---|
| Size Category | Standard |
| Power Source | Electric |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| Load Type | Top-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Smart Home Compatibility | Samsung SmartThings |
| Energy Consumption per Year | 601-700 kWh/year |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Features | End-of-Cycle Alarm |
| Finish | Glossy |
| Installation | Stackable |
| Washer Capacity | More Than 25 lb |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | White |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Wash Programs | Heavy Duty |
| Model | LTE5243DQ3 |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
| Power | 400 W or less |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Whirlpool Compact RV Washer/Electric Dryer Combo | Stackable 1.5/3.4 cu ft Unit. Color: White, Condition: Used, Made in United States. Listed at 690.00 USD. The 1.5 cu. ft. washer and 3.4 cu. - Four dryer temperature settings provide appropriate heat for different fabric needs. - Three selectable water levels help match water usage to load size, reducing unnecessary water waste.