| Energy Consumption per Load | 0.81-1.00 kWh/load |
|---|---|
| Size Category | Standard |
| Power Source | Electric |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| Load Type | Top-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Smart Home Compatibility | Samsung SmartThings |
| Energy Consumption per Year | 601-700 kWh/year |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Features | End-of-Cycle Alarm |
| Finish | Glossy |
| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
| Washer Capacity | More Than 25 lb |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | Gray |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Wash Programs | Heavy Duty, Quick Wash, Regular/Cotton, Whites, Delicates/Lingerie, Towels, Bulky Items, wrinkle control, clean washer |
| Model | wtw5100hc2 |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
| Power | 400 W or less |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Whirlpool Washer and Dryer Set, 3 Years Old.. Color: Gray, Condition: Used, Made in United States. Listed at 500.00 USD. Whirlpool Washer and Dryer Set, 3 Years Old.