| Energy Consumption per Load | 0.81-1.00 kWh/load |
|---|---|
| Size Category | Standard |
| Power Source | Electric |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| Load Type | Dual-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Smart Home Compatibility | Samsung SmartThings |
| Energy Consumption per Year | 601-700 kWh/year |
| Dryer Programs | Bulky Items |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Features | End-of-Cycle Alarm |
| Finish | Glossy |
| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
| Washer Capacity | More Than 25 lb |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | Black |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Wash Programs | Heavy Duty |
| Model | LG F14WD85EN0 |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
| Power | 400 W or less |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Whirlpool Washer and Dryer Set. Color: Black, Condition: Used, Made in United States. Listed at 850.00 USD. 3 months old paid 1700 will take 450 cash and 400 in trade or best offer 707 North Rita Lacy Lakeview txt Jeff only 254 292 0320