| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
|---|---|
| Washer Capacity | 12 lb |
| Size Category | Standard |
| Power Source | Natural Gas |
| EC Range | A+++ - G |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Color | Gray |
| Load Type | Front-Loading |
| Item Depth | 27 in |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Dryer Programs | Bulky Items |
| Energy Star | 5 Stars |
| Wash Programs | Quick Wash, Whites, Soak, Bulky Items, Colors, Drain & Spin, Heavy Duty, Pre-Soak, Pre-Wash, Rinse & Spin, Sanitize |
| Model | | Model #WFW8620HC |
| Features | Dial/Touch |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Finish | Matte |
| Item Width | 28 in |
Check the listing for details. Whirlpool Washer And Dryer Set. Color: Gray, Condition: Used. Listed at 616.00 USD. Get your laundry done efficiently with this Whirlpool Washer and Dryer Set. This set is perfect for those who are local ONLY buyers that want a freestanding/side-by-side or stackable washing machine and dryer with a capacity of 12 lbs and more than 25 lbs respectively. The appliances are front-loading and have a water consumption of 2000 gal/year or less, making them eco-friendly. The set comes in a sleek gray color and has several features, including a dial/touch control, soak, rinse & spin, colors, quick wash, pre-wash, sanitize, heavy duty, whites, bulky items, drain & spin, and pre-soak wash programs. They are powered by natural gas and have an energy star rating of 5 stars. This set is perfect for any home and is easy to install.