| Energy Consumption per Load | 0.81-1.00 kWh/load |
|---|---|
| Size Category | Standard |
| Power Source | Electric |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| MPN | NED4655EW |
| Load Type | Top-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Smart Home Compatibility | Samsung SmartThings |
| Energy Consumption per Year | 601-700 kWh/year |
| Dryer Programs | Bulky Items |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Features | End-of-Cycle Alarm |
| Finish | Glossy |
| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
| Washer Capacity | More Than 25 lb |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | White |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Wash Programs | Quick Wash, Delicates/Lingerie, Colors, Bulky Items, Drain & Spin, Heavy Duty, Pre-Soak, Regular/Cotton, Rinse & Spin, Soak, Whites, Jeans/Denim, Mixed Fabric |
| Model | WTW5000DW2 |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
| Power | 400 W or less |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Whirlpool Washer and Dryer Set We're Moving. Color: White, Condition: Used, Made in United States. Listed at 350.00 USD. Washer and dryer set Minor scratches and bruises due to moving but works as expected nonetheless. Handle to dryer is broken but still easily accessible to open unit. Local pickup only