| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
| Washer Capacity | More Than 25 lb |
| Power Source | Electric |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | White |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| Load Type | Top-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Energy Star | 5 Stars |
| Wash Programs | Heavy Duty, Quick Wash, Bulky Items, Delicates/Lingerie, Towels |
| Model | WED5010LW |
| Features | End-of-Cycle Alarm |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Finish | Glossy |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
Check the listing for details. Whirlpool White Washer and Dryer Set, Great Condition.. Color: White, Condition: Used, Made in United States. Listed at 1000.00 USD. This Whirlpool White Washer and Dryer Set is a freestanding/side-by-side appliance. Works great. Used but it looks like new. Willing to negotiate on the price.