| Installation | Integrated |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Siler |
| MPN | WP661600 |
| Set Includes | Motor |
| Suitable For | Combination Washer/Dryer, Agitator Washing Machine, Stacked Washe |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Motor |
| Unit Type | lb |
| Capacity | Less Than 5 lb |
| Item Height | 5.1-10 in |
| Model | Whirlpool WP661600 |
| Features | Direct Drive |
| Finish | Matte |
| Power | 400 W or less |
Check the listing for details. Whirlpool WP661600 Motor - 2 Speed. Color: Siler, Condition: New. Listed at 77.50 USD. WP661600 Whirlpool Top Load Washer Drive Motor. · COMPATIBLE APPLIANCES: WP661600 is compatible with multiple Whirlpool models, including WET4027EW, WET4024EW, LTE5243DQ, WET3300XQ, and WGT3300XQ.