| Window Style | Sliding Window |
|---|---|
| Interior Color | White |
| Size | 32 x 22 in |
| Included Components | Basement Window |
| Items Included | Grid, Basement Window |
| Window Shape | Rectangular |
| Product Dimensions | 32 X 22 X 2.7 Inches |
| Number of Locks | 1 |
| Number of Grids | Less Than 5 |
| Unit Type | lb |
| Batteries Required? | No |
| Exterior Color | White |
| Frame Material | Vinyl |
| Style | Modern |
| Features | Adjustable, Removable Screen, Soundproofing |
| Jamb Depth | 2.7 in |
| Unit Quantity | 22 lb |
| Room | Basement, Bathroom, Garage |
| Batteries Included? | No |
| Project Type | Replacement |
| Color | White |
| Item Depth | 2.7 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Home Window |
| Lock Type | Galvanized Latch |
| Number Of Pieces | 1 |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Window Handing | Universal/Reversible |
| Glazing Type | Double-Pane |
| Item Weight | 22 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. White Basement Window with Insulated Glass. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 277.19 USD. Are you seeking a window that combines durability, efficiency, and aesthetic appeal?. No warping, peeling, or corrosion ensures your window remains pristine. Invest in quality, durability, and style.