| Ring Size | 5 |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Shape | pear |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christmas, Engagement, Father's Day, Graduation, Mother's Day, Valentine's Day, Wedding |
| Main Stone Width | 10 mm |
| Main Stone Color | White |
| Metal | Silver |
| Vintage | Yes |
| Main Stone | Turquoise |
| Personalize | Yes |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Main Stone Shape | Pear |
| Base Metal | Silver |
| Style | Band |
| Gemstone Clarity Grade | Eye Clean |
| Features | Adjustable |
| Number of Gemstones | 1 |
| Handmade | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Seller Warranty | Yes |
| Signed | Yes |
| Cut Grade | Excellent |
| Color | Silver |
| Sizable | Yes |
| Material | Gemstone |
| Total Carat Weight | 39.5 |
| Brand | Unbranded |
| Setting Style | Bezel |
| Type | Ring |
| Metal Purity | 925 |
| Customized | Yes |
| Colored Diamond Intensity | Very Light |
| Band Width | 1.5 mm |
| Theme | Beauty, Nature |
| Main Stone Length | 14 mm |
| Country/Region of Manufacture | India |
| Wholesale | Yes |
Check the listing for details. White Buffalo Turquoise Gemstone 925 Sterling Silver Ring Oxidize Jewelry Gift.. Color: Silver, Condition: New with tags. Listed at 28.37 USD. Get this exotic and trendy 925 Sterling Silver Ring with Turquoise that will provide you a classy look. Gemstone :Turquoise. Note: Due to the natural formation of this gemstone. Slight variation in design and color are to be expected.