| Power Source | Electric |
|---|---|
| Installation Type | Countertop |
| Recommended Uses For Product | Residential |
| Included Components | 1 Microwave Oven, 1 Manual Instruction Book |
| Color | Pearl White |
| Wattage | 700 |
| Material | Plastics |
| Product Dimensions | 13 X 17.3 X 10.2 Inches |
| Brand | Unbranded |
| Type | Countertop |
| Capacity | 20.95 quarts |
| Voltage | 110 V |
| Model | Countertop Microwave Oven |
| Style | 0.7 Cu.ft White |
| Features | Mute Function, Sound On/Off, ECO Mode, Easy One-Touch Buttons, Two-Step Child Lock Feature, One-Touch Express Cooking, Defrost Settings, Auto-Cook Functions, Energy Saving Eco Mode, Removable Turntable, LED Digital Display, Clock Function, Kitchen Timer |
| Unit Quantity | 0.7 cu ft |
| Finish | Stainless Steel |
| Power | 700 W |
| Item Weight | 20.3 lbs |
| Number of Settings/Programs | 11 |
| Special Feature | Child Safety Lock |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. White Countertop Microwave Oven, 0.7 Cu Ft/700W. Color: Pearl White, Condition: New, Made in China. Listed at 92.39 USD. 0.7 Cu Ft / 700W. White Countertop Microwave Oven. Discover the perfect blend of functionality and style with our White Countertop Microwave Oven. 1 Microwave Oven. Why Choose Our Microwave Oven?. Color: Pearl White Number of Settings/Programs: 11 Capacity: 20.95 quarts Power: 700 W.