| Number of Diamonds | 10 |
|---|---|
| Antique | No |
| Shape | Round |
| Closure | Screw Back |
| Main Stone Color | White/Colorless |
| Gender | Unisex |
| Item Length | 10mm |
| Metal | Silver |
| Ear Area | Lobe |
| Main Stone | Cubic Zirconia |
| lot | No |
| Department | Unisex Adults |
| Main Stone Shape | Round |
| Style | Stud |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Gemstone Clarity Grade | Loupe Clean |
| Features | Nickel-Free |
| Number of Gemstones | 10 |
| Handmade | Yes |
| Main Stone Creation | Simulated |
| Seller Warranty | No |
| Signed | No |
| Color | Silver |
| Cut Grade | Excellent |
| Item Diameter | 10 mm |
| Material | Gemstone |
| Total Carat Weight | 0.24 ctw & Under |
| Certification | None |
| Brand | Street Knitted |
| Setting Style | Prong |
| Signed? | Unsigned |
| Type | Earrings |
| Main Stone Depth | 1.5 mm |
| Metal Purity | 925 |
| Customized | No |
| Colored Diamond Intensity | Very Light |
| Diamond Color Grade | D |
| Main Stone Length | 1.5 mm |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Iced Cz White Gold Plated 925 Sterling Silver Men Cross Stud Screw Back Earrings. Color: Silver, Condition: New with tags, Made in United States. Listed at 26.99 USD. MATERIAL: 925 Sterling Silver with 14k white Gold plating. Our cubic zirconia earrings are also made of our finest AAA quality Cubic Zirconia stones. STONE: 5A High quality Cubic Zirconia. These Hip Hop screw back celtic cross earrings have the brightest and most clearest CZ Stones on the market.