| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Number of Diamonds | 20 |
| Antique | No |
| Shape | Round |
| Closure | Snap |
| Main Stone Width | 8 mm |
| Main Stone Color | White/Colorless |
| Metal | Silver |
| Gender | Male |
| Item Length | 8mm |
| Secondary Stone | Cubic Zirconia |
| Main Stone | Cubic Zirconia |
| Ear Area | Lobe |
| Vintage | No |
| Main Stone Treatment | Clarity Enhanced |
| Department | Men |
| Main Stone Shape | Round |
| Style | Hoop |
| Gemstone Clarity Grade | Loupe Clean |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Features | N/A |
| Number of Gemstones | 20 |
| Handmade | Yes |
| Main Stone Creation | Simulated |
| Seller Warranty | No |
| Signed | No |
| Color | Silver |
| Cut Grade | Excellent |
| Item Diameter | 8mm |
| Total Carat Weight | 0.75 ctw - 0.99 ctw |
| Certification | None |
| Brand | Tsv Jewelers |
| Setting Style | Prong |
| Type | Earrings |
| Metal Purity | 925 |
| Main Stone Depth | 8 mm |
| Customized | No |
| Era | Undated |
| Colored Diamond Intensity | Very Light |
| Theme | Fashion & Costumes |
| Main Stone Length | 8 mm |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Wholesale | No |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. White Gold Plated Iced CZ Small 14K Octagon Hoop Earrings. Color: Silver, Condition: New with tags, Made in United States. Listed at 12.99 USD. White Gold Plated Iced CZ Small 14K Octagon Hoop Earrings Size: 7mm (Small Size Hoops) Material: 925 Sterling/14K White Gold Plating (High Quality Mens Hoop Earrings) ☑ SUPERIOR CHOICE - These Brilliant Small 14K White Gold Plated Iced Cubic Zirconia CZ Octagon Hoop Earrings are of the highest quality. A keen eye for quality materials and detail make these hoop earrings silver a perfect fit for your wardrobe attire. Stand out from everyone else with these stunning earrings hoop. ☑ QUALITY MATERIALS - These cz earrings measure the size of 7mm and are made of the finest 925 sterling silver. Gold plated earrings comes with our thick 14k White Gold Plating over the 925 sterling silver base metal, to make these the best quality silver hoops on the market. Our gold huggie earrings are also made of our finest AAA quality Cubic Zirconia stones. Fine setting of our zirconia earrings make these stand out from the rest. ☑ GOOD FOR SKIN - These silver earrings hoops are 100% Nickel free and lead free. No green skin or breakouts with these hypoallergenic huggie hoops. ☑ PERFECT GIFT - These gold plated hoop earrings are the perfect gift for mother, gift for dad, gift for valentines day, gift for christmas, gift for birthday, or anything in between. ☑ MONEY BACK GUARANTEE - Don’t think our hoop earrings set are for you? Simply send them back and we’ll make it right.