| Brand | Unique Home Designs |
|---|---|
| Builders Hardware Product Type | Accessory |
| Color | White |
| Commercial / Residential | Commercial / Residential |
| Door Closer Features | Adjustable Closing Speed |
| Door Closer Operation | Pneumatic |
| Hardware Color Family | White |
| Interior/Exterior | Interior/Exterior |
| Material | Steel |
| Pack Size | 1 |
| Returnable | 90-Day |
| Weight load (lb) | 2.0 |
| Certifications and Listings | No Certifications or Listings |
| Manufacturer Warranty | 1 year limited |
| Product Depth (in) | 2.75 in |
| Product Height (in) | 14 in |
| Product Width (in) | 2.75 in |
| UPC | 711181483123 |
Check the listing for details. White Heavy Duty Door Closer and Windchain. Color: White, Condition: New. Listed at 41.67 USD. The closer is adjustable for your desired strength of closing. Available in Black and White. Adjustable for desired strength of closing.