| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Earrings |
| Shape | Round |
| Closure | post w/metal backer |
| thickness | 7/16" thick |
| width across (outer edge to outer edge) | 1 7/8" wide |
| Color | White |
| width | 3/4" |
| Style | Hoop |
| Material | metal post, plastic hoop |
| Metal | Alloy |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. White hoop earrings plastic post acrylic 1 7/8" wide 3/4" thick. Color: White, Width: 3/4", Condition: New with tags, Made in China. Listed at 12.57 USD. 7/16" wide (front view-looking at the pattern) and 7/16" thick. The last picture is to help clearly show the color. Buy 2 get 2 FREE!