| Access Type | Front Only |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Color | White |
| Color Family | Whites |
| Features | Outgoing Mail Indicator |
| Hardware Color Family | White |
| Included | Mailbox |
| Mailbox Capacity (cu in) | 1475 |
| Size | Large |
| Mailbox Style | T2 |
| Material | Galvanized Steel |
| Mount Type | Post Mount |
| Product Weight (lb) | 7.0 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Security | Non-Locking |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| US Postmaster General Approved | Yes |
| Assembled Depth (in) | 22.6 in |
| Assembled Height (in) | 10.0 in |
| Assembled Width (in) | 8.7 in |
| UPC | 7445039259242 |
Check the listing for details. White Large Post Mount Mailbox Steel Rural Galvanized Extra Heavy duty Mail High. Color: White, Condition: New. Listed at 101.43 USD. Material Galvanized Steel. Durable, rust-resistant galvanized steel construction. Constructed from rust-resistant galvanized steel for durability. Assembled Depth (in) 22.6 in. Hardware Color Family White.